Widziałem już wystarczająco dużo kampanii cold email, które lądowały w spamie, żeby znać brudną prawdę o tej branży: prawie każde zestawienie „najlepszych narzędzi do cold email” mierzy nie to, co trzeba. Sprawdza się, czy platforma ma warm-up, czy ma AI, czy ma bazę leadów — same checkboxy, a nie dowód skuteczności. Tymczasem najważniejsze pytanie — „czy to narzędzie dostarczy moje wiadomości do skrzynki odbiorczej, a nie do spamu?” — w kolejnych artykułach dalej zostaje bez odpowiedzi.
Przejrzałem realne strony z cennikami, dokumentację pomocy i regulaminy dziesięciu platform do cold email — nie strony marketingowe, tylko te bardziej nudne materiały „pod spodem” — i porównałem mechanizmy dostarczalności, możliwości AI według kategorii (a nie pod jednym rozmytym hasłem „AI-powered”), rzeczywiste ceny dla trzech wielkości zespołów oraz ukryte koszty, które potrafią zamienić narzędzie za 29 USD/mies. w rozwiązanie za 300 USD/mies. Nie uruchamiałem własnego testu seed-list na Gmailu, Outlooku i Yahoo i nie będę udawać, że było inaczej. Poniższe zestawienie dokładnie pokazuje, co oficjalne źródła każdej platformy mówią o warm-up, uwierzytelnianiu i rotacji nadawców, a wszelkie sprzeczności są jasno zaznaczone.
Najlepsze narzędzia do cold email w skrócie
Zanim przejdziemy do szczegółów, oto wersja do szybkiego skanowania. Narzędzia są ułożone według udziału w świadomości rynku — czyli tego, jak często pojawiają się w wiodących serwisach porównawczych — co jest rozsądnym przybliżeniem popularności, ale nie rankingiem jakości.
| Narzędzie | Najlepsze dla | Dostarczalność / warm-up | Główne zastosowanie AI | Baza leadów | Cena wejściowa |
|---|---|---|---|---|---|
| Saleshandy | Agencje skalujące outreach e-mailowy | Sequence Score + zewnętrzny warm-up (TrulyInbox) | Sequence Copilot, warianty AI | deklarowane 800M+ | 36 USD/mies. (25 USD przy rozliczeniu rocznym) |
| Apollo.io | Prospecting + wysyłka w jednym systemie | Zewnętrzny partner warm-up, rotacja | AI do ICP/prospectingu | 230M+ kontaktów | 59 USD/mies. (49 USD rocznie) |
| Instantly.ai | Solo founderzy/agencje pilnujące kosztów | Natwny warm-up, osobny produkt do placementu | AI do pisania, wzbogacanie SuperSearch | deklarowane 450M+ (SuperSearch) | 47 USD/mies. |
| Lemlist | B2B SaaS potrzebujące multichannel + diagnostyki | Deliverability Hub, lemwarm, testy placementu | Research, personalizacja, intencja odpowiedzi | deklarowane 450–650M (niespójne) | 69 USD/mies. (55 USD rocznie) |
| Mailshake | Samodzielni nadawcy z ograniczonym budżetem | Warm-up (obsługa Google niejasna), czyszczenie | Minimalne — tylko warianty treści | Brak natywnej bazy | 29 USD/mies. (25 USD rocznie) |
| Woodpecker | Małe agencje chcące zabezpieczeń | Adaptive Sending, Bounce Shield, warm-up Mailivery | Klasyfikacja intencji odpowiedzi (deklarowane 92%) | Brak natywnej bazy | 35 USD/mies. (23 USD rocznie) |
| Smartlead | Agencje z wieloma skrzynkami i klientami | Rotacja nadawców, pule warm-up, dodatek SmartDelivery | AI do dopasowania ESP, Reply Agent | Zweryfikowani prospecti na planach Unlimited | 39 USD/mies. |
| Snov.io | Prospecting + weryfikacja + wysyłka w jednym | Warm-up, check dostarczalności (25 kredytów/test) | AI Email Writer, treści warm-up generowane przez GPT | deklarowane 50M+ | 39 USD/mies. |
| Hunter | Workflows zaczynające się od wyszukiwania publicznych źródeł | Progressive Sending (wyraźnie nie warm-up) | Asystent wyszukiwania AI, asystent pisania | deklarowane 150M+ adresów | 34 USD/mies. w przeliczeniu rocznym |
| GMass | Lekka wysyłka natywnie w Gmailu | Spam Solver (test seed), brak natywnego warm-up | Minimalne — tylko asystent pisania | Brak natywnej bazy | 29,95 USD/mies. |
Jak ocenialiśmy te narzędzia do cold email pod kątem dostarczalności

Muszę tu jasno powiedzieć, jaki był zakres, bo większość takich zestawień tego nie robi. Nie podłączałem kont skrzynek, nie wysyłałem seed listy ani nie mierzyłem trafień do zakładek Primary/Promotions/Spam na Gmailu, Outlooku i Yahoo dla tych dziesięciu narzędzi. To oczywiście realna metodologia — Saleshandy w swoim Inbox Radar i Instantly w produkcie Inbox Placement robią dokładnie to — ale niezależne odtworzenie tego dla dziesięciu platform nie było możliwe w ramach tego materiału i wolę powiedzieć to wprost, niż ubierać przegląd dokumentacji w szaty „testu na żywo”.
Zamiast tego przeczytałem oficjalne strony z cennikami, artykuły w centrum pomocy, dokumentację API i regulaminy każdego narzędzia, a potem porównałem ich deklaracje ze sobą. Dzięki temu wychodzi na jaw coś bardziej użytecznego niż jednorazowy zrzut ekranu: wewnętrzne sprzeczności. Na stronie cennika Mailshake widnieje nielimitowany warm-up, ale w polityce prywatności czytamy, że firma nie oferuje warm-up dla kont Google. W tabeli cen Smartlead widnieje jeden limit wysyłki dla topowego planu, a w artykule pomocy — inna liczba. To nie są „pułapki”; to właśnie takie rzeczy warto wyłapać, zanim odda się reputację domeny w ręce jakiejś platformy.
Warto też zaznaczyć kilka ograniczeń: wyniki dostarczalności mocno zależą od wieku domeny, jakości listy, treści i historii wysyłek — żadna recenzja narzędzia nie uwzględni tego w pełni. Zasady dostawców (np. reguły Gmaila dla masowych nadawców czy wymagania Yahoo Sender Hub) też się zmieniają, czasem w trakcie kwartału, więc traktuj wszystkie liczby tutaj jako stan na 2026-08-13 i sprawdź je ponownie przed zakupem.
Co wyróżnia najlepsze narzędzie do cold email?
Każde z poniższych dziesięciu narzędzi oceniłem w sześciu obszarach, wybranych dlatego, że bezpośrednio odpowiadają na pytania, których ludzie naprawdę szukają — a nie dlatego, że łatwo je odhaczyć.
Infrastruktura dostarczalności. Mechanizmy warm-up, obsługa SPF/DKIM/DMARC i rotacja nadawców. Mnie mniej interesuje, czy funkcja istnieje, a bardziej to, co sama dokumentacja dostawcy mówi o jej ograniczeniach.
AI — rozbite na kategorie. „AI-powered” to najbardziej nadużywane hasło w całej tej kategorii, a 7 z 7 konkurencyjnych artykułów, które przejrzałem, używa go bez wyjaśnienia, co właściwie robi AI. Dlatego rozbijam to na AI do prospectingu, AI do pisania, AI do analizy odpowiedzi oraz personalizację na dużą skalę, zaznaczając, gdy narzędzie obejmuje tylko jedną z tych czterech funkcji.
Dołączona baza leadów. Część narzędzi ma wbudowane wyszukiwanie kontaktów, inne zakładają, że dostarczysz własną listę. To wpływa na łączny koszt bardziej niż niemal jakikolwiek inny czynnik.
Cena przy trzech poziomach skali. Użytkownik solo, zespół pięcioosobowy, skala agencji — bo cena „entry-tier” niewiele mówi o tym, ile faktycznie zapłacisz po doliczeniu miejsc, kredytów czy workspace’ów dla klientów.
Integracje z CRM i automatyzacją. HubSpot, Salesforce, Zapier — i co ważniejsze, czy to natywna dwukierunkowa synchronizacja, czy obejście typu webhook przebrane za integrację z CRM.
Zasięg multichannel. LinkedIn, SMS, telefony — czy narzędzie wychodzi poza e-mail, czy pozostaje wyłącznie nadawcą jednego kanału.
1. Saleshandy: najlepszy dla agencji i zespołów sprzedaży skalujących wysyłkę o dużym wolumenie

Saleshandy łączy sekwencje, rotację nadawców, wspólną skrzynkę odbiorczą, klasyfikację odpowiedzi i integracje z CRM/API, a wyszukiwanie leadów sprzedaje jako osobny dodatek. Obecne ceny outreachu zaczynają się od 36 USD/mies. (Starter, 2 000 aktywnych prospectów, 6 000 e-maili/mies.) i sięgają 199 USD/mies. (Scale, 60 000 prospectów), a plan Scale Plus dochodzi do 1 500 USD przy wolumenie enterprise. Wszystkie ceny są w rozliczeniu miesięcznym; przy rozliczeniu rocznym każdy plan spada mniej więcej o 30%.
Historia dostarczalności jest tu bardziej złożona, niż sugeruje marketing. Płatny plan Saleshandy pozwala podłączać nielimitowaną liczbę kont e-mail na poziomie workspace’u — ale ta liczba jest oddzielna od limitów rotacji w pojedynczej sekwencji (10 nadawców na Starter, do 1 000 na Scale) i dziennych limitów wysyłki skrzynek, które sam Saleshandy opisuje jako 15/dzień jako zalecenie na start oraz 50/dzień jako twardy limit dla prywatnych kont Gmail lub Microsoft. Gdy przeliczy się reklamowane przez Pro 150 000 e-maili miesięcznie przy tym miękkim limicie, wychodzi około 500 skrzynek, żeby dojść do sufitu bez przekraczania zalecanego wolumenu na skrzynkę — a więc koszty skrzynek i domen, które istnieją całkowicie poza opłatą 99 USD za subskrypcję.
Warm-up też nie jest już natywny. Saleshandy kieruje płatnych użytkowników do partnera zewnętrznego, TrulyInbox, a dotychczasowa historia warm-up nie przechodzi automatycznie przy migracji. Sequence Score — który sprawdza SPF/DKIM/DMARC, status czarnych list i wiek skrzynki — jest diagnostyką gotowości, a nie gwarancją placementu. Do faktycznego testu seedowego potrzebny jest Inbox Radar, dołączany jako jeden test w planie Pro i ograniczony do dwóch testów nawet w topowym planie Scale Plus; ciągły monitoring wymaga osobnej subskrypcji.
Po stronie AI Saleshandy rozdziela funkcje dość uczciwie: AI Sequence Copilot (oznaczony jako beta, limit 10–50 generacji miesięcznie zależnie od planu) tworzy sekwencje na bazie briefu, AI Variant przepisuje istniejący copy (500 generacji/mies. na płatnych planach), a beta AI Search w Lead Finder zamienia kryteria wpisane naturalnym językiem na filtry. To bardziej uczciwy podział niż u większości konkurentów, nawet jeśli przy dwóch z trzech funkcji AI widnieje etykieta „beta”.
Cena przy skali: Solo użytkownik zapłaci około 36 USD/mies. za Starter, ale Lead Finder Starter dokłada kolejne 59 USD, jeśli potrzebujesz danych kontaktowych — razem 95 USD/mies. Zespół pięcioosobowy lepiej obsłuży Pro za 99 USD/mies. (nielimitowana liczba członków zespołu w cenie) plus Lead Finder Pro za 99 USD, czyli około 198 USD/mies. przed infrastrukturą skrzynek. Skala agencji zaczyna się od planu Scale za 199 USD/mies., ale warto ją modelować względem limitów aktywnych prospectów i rzeczywistej liczby skrzynek, a nie nagłówka „unlimited accounts”.
Na co uważać: Zakupy Email Infrastructure, Lead Finder, Inbox Placement i Email Verification są zgodnie z regulaminem Saleshandy wyraźnie bezzwrotne — planuj budżet ostrożnie, zanim kupisz którykolwiek z tych dodatków.
Najlepszy dla: agencji i średnich zespołów sprzedaży, które chcą diagnostyki dostarczalności na poziomie sekwencji i nie przeszkadza im oddzielne zarządzanie subskrypcją na lead data i warm-up.
2. Apollo.io: najlepszy dla zespołów, które chcą prospectingu i outreachu w jednej platformie

Apollo.io to jedyna platforma na tej liście, w której dane kontaktowe, sekwencje i synchronizacja z CRM naprawdę żyją w jednym produkcie, a nie w posklejanych modułach. Obecne ceny zaczynają się od Basic (59 USD/mies., 49 USD przy rozliczeniu rocznym) i dochodzą do Organization (149 USD/mies., minimum trzy miejsca), a każdy plan zawiera pulę „kredytów” — waluty Apollo do ujawniania adresów e-mail (1 kredyt) i numerów telefonów (8 kredytów).
To właśnie system kredytów sprawia, że Apollo szybko się komplikuje. Kredyty nie przechodzą między okresami rozliczeniowymi, a dokupione kredyty są fakturowane od razu w całości, bez proporcjonalnego przeliczenia — istotna sprawa dla cash flow, jeśli zespół spala przydział w połowie cyklu. W dokumentacji Apollo widać też wartość do zaznaczenia: jedna strona produktu podaje 230M+ kontaktów, a osobny artykuł pomocowy o prospectingu mówi o 275M+ kontaktów i 73M kont. Trzymałbym się ostrożniejszej, cytowalnej liczby 230M+, dopóki Apollo nie ujednolici tych danych.
Infrastruktura dostarczalności jest tu faktycznie nowsza niż w Instantly czy Smartlead. Warm-up w Apollo korzysta z integracji zewnętrznej, która wysyła wiadomości testowe w prywatnej sieci — co ważne, nie używa Twoich rzeczywistych szablonów sekwencji ani copy pisanego przez AI, więc sukces warm-up i skuteczność właściwej kampanii to dwie różne sprawy. Zalecany domyślny limit wysyłki wynosi 50/dzień z throttlingiem 6/godz., a jedna skrzynka warm-up jest wliczona bezpłatnie; dodatkowe skrzynki warm-up zużywają kredyty, których Apollo nie publikuje publicznie wprost.
Funkcje AI Apollo dzielą się na trzy odrębne zadania: asystent do tworzenia sekwencji, który generuje outreach na bazie celu i grupy docelowej; AI Research dla pojedynczego kontaktu (1 kredyt/uruchomienie) do wzbogacania danych; oraz scoring leadów. Apollo zaznacza też w notkach do wydań, że ceny AI Assistant mogą się zmienić — warto to sprawdzić, zanim zbudujesz workflow zależny od tego, że pozostanie darmowy.
Cena przy skali: Solo Basic to 59 USD/mies. Pięć miejsc na Basic daje 295 USD/mies. przy rozliczeniu miesięcznym (245 USD w przeliczeniu rocznym); te same pięć miejsc w Professional to 495 USD/mies. Organization wymaga minimum trzech miejsc, więc użytkownik solo w ogóle nie ma do niego dostępu — realne ograniczenie, jeśli chcesz mieć funkcję nielimitowanego podłączania skrzynek bez płacenia za niepotrzebne etaty.
Na co uważać: Warunki Apollo wprost ograniczają odsprzedaż bazy lub używanie jej jako usługi zewnętrznej bez osobnej umowy — to ważna różnica dla agencji lead-gen planujących budować deliverables dla klientów na danych Apollo.
Najlepszy dla: zespołów, które chcą prospectingu, sekwencji i synchronizacji z CRM bez składania trzech osobnych subskrypcji — i które są w stanie udźwignąć model kosztowy oparty na kredytach.
3. Instantly.ai: najlepszy dla oszczędnych solo founderów i agencji skalujących szybko

Tutaj muszę skorygować częste założenie: Instantly.ai nie jest jedną subskrypcją. To pięć osobnych obszarów rozliczeń — Email Outreach, Instantly Credits, CRM, Inbox Placement oraz zakupy skrzynek/domen — i każdy z nich pojawia się na fakturze jako osobna pozycja. Główny plan „47 USD/mies.” obejmuje tylko Outreach.
To powiedziawszy, sam plan Outreach jest naprawdę agresywny pod względem elastyczności skrzynek: płatne plany pozwalają podłączyć nielimitowaną liczbę kont e-mail i korzystać z nielimitowanego warm-up, co usuwa opłatę software’ową per mailbox, którą pobierają niektórzy konkurenci. Nie usuwa jednak realnego kosztu samych skrzynek. Zarządzane skrzynki w Instantly kosztują według własnego cennika 4 USD/mies. za AirMail inbox albo 10 USD/mies. za pre-warmed Google inbox, plus około 15 USD rocznie za domenę — czyli koszty infrastruktury rosną niezależnie od planu subskrypcji.
Wskazówki dla agencji sugerują liczenie około 30 e-maili kampanijnych na jedną skrzynkę dziennie (produkt AirMail ma limit 20/dzień). Jeśli przeliczyć deklarowane przez Hyper Growth 125 000 wysyłek miesięcznie przy limicie 30/dzień, wychodzi około 209 skrzynek — co przy 4 USD/mies. każda daje ponad 800 USD/mies. samych opłat za skrzynki, ponad subskrypcję 97 USD.
Warm-up jest tu natywny (w przeciwieństwie do Apollo czy Saleshandy) i startuje ostrożnie: jedna wiadomość pierwszego dnia, potem wzrost o jedną dziennie aż do domyślnego pułapu 10/dzień. Instantly wyraźnie ostrzega, by nie wyłączać tego ramp-upu dla nowych kont. Do prawdziwego sprawdzenia placementu seed-listą służy osobna subskrypcja Inbox Placement w cenie 47–97 USD/mies., testująca Gmail, Microsoft, Web.de i Libero.it — czyli krótsza lista dostawców, niż by się przydało, jeśli większość Twoich prospectów korzysta z Yahoo.
Warstwa AI jest wyjątkowo szczegółowa pod kątem kosztów: wzbogacanie SuperSearch kosztuje około 0,5 kredytu na wiersz, AI Reply Agent pobiera 5 kredytów za wygenerowaną odpowiedź „niezależnie od tego, czy zostanie wysłana, czy edytowana”, a AI Sales Agent 5 kredytów za wygenerowanego leada „niezależnie od tego, czy został zaakceptowany”. Ten ostatni szczegół ma znaczenie — płacisz kredytem nawet wtedy, gdy odrzucasz wynik AI, co zmienia sposób budżetowania intensywnego użycia AI.
Cena przy skali: Solo, tylko wysyłka: Growth za 47 USD/mies., choć realnym ograniczeniem jest tu limit 1 000 kontaktów, nie cena. Dodanie modułów Credits, CRM i Inbox Placement podnosi naprawdę „pełnostackową” konfigurację solo do około 188 USD/mies. Zespół pięcioosobowy na Hyper Growth (na tym poziomie odblokowują się zaproszenia do zespołu) z tym samym zestawem modułów kosztuje około 388 USD/mies. — co ważne, Instantly liczy cenę za workspace, a nie za użytkownika, więc to nie jest 5x koszt solo.
Na co uważać: Instantly rozlicza się per workspace, więc agencja z dziesięcioma klientami, która izoluje każdego klienta ze względów separacji danych, płaci za dziesięć osobnych subskrypcji Hyper Growth — 970 USD/mies. tylko za Outreach, bez kredytów i skrzynek.
Najlepszy dla: solo founderów i agencji, które chcą nielimitowanego podłączania skrzynek i akceptują kilka modułowych subskrypcji zamiast jednej stałej opłaty.
4. Lemlist: najlepszy dla zespołów B2B SaaS, które chcą dostarczalności plus sekwencje multichannel

Lemlist ma najbardziej rozbudowaną natywną diagnostykę dostarczalności spośród dziesięciu analizowanych narzędzi — i to jest realny wyróżnik, a nie marketingowy slogan. Jego Deliverability Hub łączy wyniki outreachu, dane z lemwarm oraz ręczne testy placementu w skrzynce, pokazujące podział na Primary/Promotions/Spam z filtrowaniem według dostawcy i domeny. To najbliższy odpowiednik Inbox Radar od Saleshandy albo Inbox Placement od Instantly, ale wbudowany w bazowy produkt, a nie sprzedawany osobno.
Ceny zaczynają się od 69 USD/mies. (plan Email, 55 USD w przeliczeniu rocznym) i skaczą do 109 USD/użytk./mies. dla poziomu Multichannel, który odblokowuje automatyzację LinkedIn, dzwonienie i zarządzanie zadaniami — to znaczący próg cenowy, jeśli zespół potrzebuje czegoś więcej niż e-maila. Same deklaracje Lemlist dotyczące wielkości bazy są wewnętrznie niespójne na stronach marketingowych, wahając się od 450M do 650M — każdą konkretną liczbę traktowałbym tu z rezerwą, dopóki firma tego nie ustandaryzuje.
Instrukcja konfiguracji lemwarm zakłada około 40 e-maili warm-up dziennie i sugeruje 3–4 tygodnie na prawidłowe „rozgrzanie” nowej skrzynki, a potem dodatkowy okres clean sending. Jedno strukturalne ograniczenie warte zaznaczenia: lemwarm rozgrzewa skrzynkę, a nie outbound IP, i wyraźnie nie wspiera relay SMTP ani konfiguracji usług transakcyjnych — to realny limit, jeśli Twoja infrastruktura działa na współdzielonym relayu.
Podział AI w Lemlist jest najbardziej granularny spośród wszystkich narzędzi na liście: research leadów i kont, filtrowanie ICP, personalizacja wiadomości, wykrywanie out-of-office, wykrywanie intencji odpowiedzi oraz — w planie Multichannel — podsumowania rozmów z autofillem CRM. To naprawdę domyka lukę „mglisty checkbox AI”, którą zostawia większość konkurentów. Czego nie zweryfikowano niezależnie, to jakość: w publicznej dokumentacji Lemlist nie ma benchmarku dokładności dla funkcji research ani personalizacji.
Na co uważać: Polityka wysyłkowa Lemlist mówi, że firma zasadniczo nie współpracuje z nadawcami działającymi w imieniu osób trzecich — w tym własnych klientów — bez dodatkowych gwarancji według uznania Lemlist. Jeśli jesteś agencją i planujesz prowadzić kampanie klientów przez standardowe konto self-serve, najpierw poproś Lemlist o pisemne potwierdzenie.
Najlepszy dla: zespołów B2B SaaS, które chcą zintegrowanego testowania placementu i natywnych sekwencji multichannel w jednym produkcie, i nie przeszkadza im wyższa cena za pełen zestaw kanałów.
5. Mailshake: najlepszy dla budżetowych, samodzielnych nadawców i małych zespołów

Mailshake to tu najczytelniejszy wybór budżetowy: startuje od 29 USD/mies. w przeliczeniu rocznym (25 USD) w planie Starter. Lista funkcji — warm-up, czyszczenie/weryfikacja listy, throttling i rotacja inboxów w wyższych planach — wygląda rozsądnie kompletnie jak na tę cenę. Problem kryje się w samej dokumentacji: na stronie cennika Mailshake widnieje nielimitowany warm-up, ale jego polityka prywatności mówi, że Mailshake nie zapewnia warm-up dla kont Google. To bezpośrednia sprzeczność, której nie da się rozstrzygnąć bez wyjaśnienia zakresu przez Mailshake, więc jeśli priorytetem jest dostarczalność w Google, potwierdź to bezpośrednio z supportem przed zakupem.
Podobny zgrzyt dotyczy liczby skrzynek: obecne karty planów pokazują 2 adresy e-mail w Email Outreach i 10 w Sales Engagement, ale FAQ na tej samej stronie cennika mówi, że każdy płatny użytkownik może podłączyć jedno konto mailowe. Zweryfikuj faktyczną liczbę przy checkoutcie, zamiast ślepo ufać któremukolwiek z tych zapisów.
Do testów placementu Mailshake kieruje użytkownika do zewnętrznego narzędzia (MailGenius), zamiast oferować natywny panel seed-testów — to realna luka w porównaniu z wbudowaną diagnostyką Lemlist czy Saleshandy. Możliwości AI Mailshake są naprawdę minimalne i firma tego nie ukrywa: SHAKEspeare generuje copy i warianty A/B, a funkcja AI Sequence Suggestions tworzy propozycje sekwencji follow-up do akceptacji. Produkt AI-SDR o nazwie Juliet w dniu badania nadal był na liście oczekujących — nie zakładaj, że jest już dostępny.
Najważniejsza pułapka na tej liście: Regulamin Mailshake wprost zabrania przesyłania przez usługę „spam, chain letters lub innych niezamówionych e-maili” — co wyraźnie kłóci się z pozycjonowaniem produktu jako narzędzia do cold outreach. To nie jest drobny przypis. Zanim oprzesz na tej platformie workflow, poproś support Mailshake o jasne wyjaśnienie, jak to się ma do Twojego modelu kampanii.
Najlepszy dla: solowych nadawców i małych zespołów prowadzących proste, niskowolumenowe sekwencje, którzy stawiają cenę ponad diagnostykę dostarczalności — z zastrzeżeniem, że regulamin warto przeczytać, zanim uzna się, że „cold email” jest tu jednoznacznie dozwolony.
6. Woodpecker: najlepszy dla małych agencji, które chcą prostych kampanii z naciskiem na dostarczalność

Woodpecker stawia bardziej na zabezpieczenia operacyjne niż na jeden wynik „deliverability score” — i to chyba uczciwsze podejście niż liczba „health inbox” wygenerowana przez sprzedawcę. Adaptive Sending — domyślnie włączony — automatycznie obniża wolumen o 50% lub 10%, gdy skrzynka zbliża się do limitów dostawcy; Bounce Shield wstrzymuje kampanię, gdy współczynnik bounce’ów przekroczy domyślny próg 2%. Jedna ważna pułapka operacyjna: zmiana progu Bounce Shield uruchamia siedmiodniowe okno, w którym nowe ustawienie jest ignorowane, co może sprawić, że kampania będzie szła „za gorąco”, jeśli zmienisz je w trakcie cyklu.
Ceny startują zaskakująco nisko: 35 USD/mies. (23,33 USD w przeliczeniu rocznym) za 500 kontaktowanych / 2 000 zapisanych prospectów i 8 000 e-maili miesięcznie — ale „nielimitowani użytkownicy i podłączone konta” w tym planie są twardo ograniczane przez limit aplikacji 5 500 wiadomości/dzień/skrzynkę oraz przez skrzynki dostarczone przez providera (kupowane przez Woodpecker skrzynki Google/Microsoft mają limit 250/dzień).
Warm-up działa przez Mailivery/Warmy, a własne wytyczne Woodpecker sugerują 2–3 miesiące dla nowej domeny i 3–4 tygodnie dla skrzynki na już istniejącej domenie. Każdy plan zawiera ograniczoną liczbę slotów warm-up; dodatkowe sloty kosztują 5 USD/mies./skrzynkę. Co istotne, Woodpecker odradza uruchamianie warm-up i kampanii na żywo jednocześnie — to realne ograniczenie przepustowości, jeśli próbujesz szybko skalować.
Najciekawszą funkcją AI jest tu klasyfikacja intencji odpowiedzi (Interested / Maybe / Not Interested) w 30 językach, a Woodpecker podaje 92% dokładności — ale to liczba deklarowana przez dostawcę, więc należy ją traktować jako twierdzenie, nie audytowany benchmark. Centrum pomocy Woodpecker zaznacza też, że model może się mylić i pozwala ręcznie poprawiać wyniki. Kampanie warunkowe — sekwencje rozgałęziające się na podstawie otwarć, kliknięć lub konkretnych fragmentów tekstu — są faktycznym wyróżnikiem strukturalnym, którego większość konkurentów nie oferuje, choć branchowanie oparte na open/click cierpi na typowe problemy ze skanerami prywatności i niezawodnością pikseli śledzących.
Na co uważać: Dostęp do API/integracji to dodatek za 20 USD/mies., niewliczony w cenę bazową. Automatyzacja LinkedIn kosztuje 29 USD/mies. za każde podłączone konto, ponad planem podstawowym. Na pozór tani próg wejścia 35 USD/mies. może wyglądać zupełnie inaczej, gdy doliczy się te dodatki.
Najlepszy dla: małych agencji, które chcą kampanii warunkowych, uruchamianych na zdarzeniach, i wolą przejrzyste zabezpieczenia operacyjne od czarnej skrzynki typu „deliverability score”.
7. Smartlead: najlepszy dla nadawców dużego wolumenu, którzy potrzebują rotacji nadawców na skalę

Smartlead został zbudowany z myślą o agencjach koordynujących wiele skrzynek wysyłkowych w kampaniach klientów, a model cenowy to odzwierciedla: wszystkie plany obejmują nielimitowaną liczbę podłączonych kont e-mail zamiast opłaty za każdą skrzynkę — ale to usunięcie opłaty software’owej, nie kosztu samej skrzynki. Nadal kupujesz (albo konfigurujesz) każdą domenę i każdą skrzynkę osobno, czy to przez własny inwentarz SmartSenders Smartlead (około 13 USD/domena/rok i 4,50 USD/skrzynka/mies. przy standardowym provisioningu), czy we własnym zakresie.
Ceny zaczynają się od Base za 39 USD/mies. (2 000 kontaktów, 6 000 wysyłek) i dochodzą do Unlimited Prime za 379 USD/mies. Warto zaznaczyć jedną realną niespójność dokumentacji: strona cennika pokazuje 500 000 miesięcznych wysyłek dla najwyższego planu, a artykuł pomocy mówi o „50K+ with private infra” — różnica na tyle duża, że przed budżetowaniem trzeba potwierdzić dokładną konfigurację. Tak samo wyglądają zapisy o zweryfikowanych prospectach: interaktywna tabela sugeruje, że plany Base/Pro zawierają darmowe pule, a pisemna dokumentacja pomocy opisuje te same pule jako płatne dodatki.
Infrastruktura dostarczalności obejmuje rotację nadawców między podłączonymi skrzynkami i warstwowe pule warm-up (Foundation, Growth, Premium zależnie od planu). Do faktycznych testów placementu służy osobny produkt SmartDelivery od 49 USD/mies. za 120 testów sekwencji kampanii, skalujący się do 174 USD/mies. za nielimitowane testy i dostęp API. Przykładowe wdrożenie dla agencji — plan Prime, 10 domen, 30 provisionowanych skrzynek plus SmartDelivery Pro — daje około 699 USD/mies. przed dodatkami za dane lub workspace’y klientów. To prawdziwy obraz kosztów, który gubi się w cenie wejściowej.
AI rozdzielono tu na workflow draftowania odpowiedzi w Master Inbox (człowiek nadal wkleja i wysyła, zgodnie z dokumentacją Smartlead) oraz funkcję AI ESP matching, która kieruje leady do kont nadawczych na podstawie historii dostawcy — czyli optymalizację routingu, a nie gwarancję placementu.
Na co uważać: Marketing Smartlead czasem używa sformułowań typu „guaranteed deliverability infrastructure” — traktuj to jako pozycjonowanie dostawcy, nie zmierzony wynik. Żaden niezależny test nie potwierdza takiego twierdzenia.
Najlepszy dla: agencji prowadzących wiele kampanii klientów na dziesiątkach skrzynek, które potrzebują rotacji nadawców i są gotowe budżetować oddzielnie domeny, skrzynki i testy placementu.
8. Snov.io: najlepszy dla zespołów, które chcą połączyć wyszukiwanie leadów, weryfikację i wysyłkę

Snov.io to najbardziej prawdziwie all-in-one produkt na tej liście — baza prospectów, kredyty do wyszukiwania/weryfikacji, sekwencje i natywny CRM w jednej subskrypcji, od 39 USD/mies. (Starter) do 738 USD/mies. (Ultra). Firma deklaruje bazę 50M+ prospectów, aktualizowaną co miesiąc, co jest rozsądną deklaracją własną dotyczącą skali, choć nieaudytowaną niezależnie.
Najciekawsze w Snov.io jest rozróżnienie między kredytami a unikalnymi odbiorcami, które większość konkurentów miesza ze sobą. Kredyty finansują wyszukiwanie prospectów, znajdowanie e-maili i weryfikację; „unique recipients per month” to osobny licznik, który nalicza się tylko raz na prospecta niezależnie od liczby follow-upów w danym cyklu rozliczeniowym. W Starterze to 1 000 kredytów przeciwko 5 000 unikalnych odbiorców — czyli zespół mocno oparty na researchu może wyczerpać kredyty, zanim dojdzie do limitu odbiorców, podczas gdy zespół importujący wcześniej zweryfikowane leady może mieć sytuację odwrotną.
Limity warm-up rosną wraz z planem (od 15/dzień w Trial do 1 000/dzień w Ultra), a nielimitowane równoległe sloty warm-up zaczynają się od Pro S. Dedykowany Deliverability Check kosztuje 25 kredytów za test i obejmuje zarówno placement, jak i weryfikację rekordów DNS. Jedno realne zastrzeżenie: część dokumentacji warm-up Snov.io używa słowa „guaranteed” z konkretnym progiem 90% inbox rate — to wewnętrzna rama diagnostyczna, a nie dowód, że realna kampania cold do nieprospekowanych odbiorców osiągnie taki wynik. Kontrolowane zachowanie sieci warm-up nie jest tym samym co Twoja rzeczywista lista prospectów.
Możliwości AI obejmują AI Email Writer, treści warm-up generowane przez GPT i wyszukiwanie bazy po naturalnym języku — czyli faktycznie domykają lukę „mglisty AI”, którą ujawniają badania intencji. Automatyzacja LinkedIn to jednak znaczący dodatkowy koszt: 69 USD/mies. za każde podłączone konto LinkedIn, ponad bazową subskrypcję.
Cena przy skali: Zespół pięcioosobowy na Pro S (99 USD/mies., nielimitowana liczba miejsc, brak opłaty per user) pokrywa koszt software’u bardzo czysto, ale dodanie jednego slotu LinkedIn na każdego handlowca podnosi realny koszt do około 444 USD/mies.
Najlepszy dla: startupów i SMB, które chcą prospectingu, weryfikacji i sekwencji w jednej subskrypcji bez sklejania trzech różnych narzędzi — oraz dla tych, którzy cenią AI jako kilka odrębnych możliwości, a nie jedną etykietę.
9. Hunter: najlepszy dla workflow zaczynających się od wyszukiwania e-maili i osób stawiających pierwsze kroki w cold email

Hunter wyróżnia się udokumentowanym, transparentnym modelem opartym na publicznych źródłach — jego własna strona danych podaje 650M zindeksowanych publicznych źródeł i 150M profesjonalnych adresów e-mail, zbieranych z 30 milionów stron internetowych dziennie, a rekordy kontaktowe są usuwane po sześciu miesiącach braku źródła. Taka przejrzystość (pokazująca, skąd i kiedy adres został znaleziony) jest bardziej konkretna niż ogólne deklaracje konkurentów o wielkości bazy.
Ceny zaczynają się od 34 USD/mies. w przeliczeniu rocznym (Starter) i dochodzą do 209 USD/mies. (Scale), z przydziałem kredytów od 2 000 do 25 000 miesięcznie. Jeden kredyt znajduje e-mail przez Finder/Domain Search; weryfikacja kosztuje 0,5 kredytu; nieudane weryfikacje „Unknown” nie są w ogóle naliczane — to uczciwszy model kredytowy niż u części konkurentów. Miejsca w zespole są nielimitowane przy wspólnej puli kredytów, więc pięcioosobowy zespół nie płaci pięciu osobnych subskrypcji, choć liczba podłączonych kont wysyłkowych jest limitowana planem (3 na Starter, 20 na Scale), a dodatkowe sloty kosztują 10 USD/konto/mies.
Najbardziej odświeżająco szczera dokumentacja na całej tej liście pochodzi z opisu funkcji Hunter Progressive Sending: wprost zaznacza, że ta funkcja nie jest warm-up, nie buduje ani nie mierzy reputacji nadawcy i nie gwarantuje dostarczalności. To bezpośrednia kontra wobec tego, jak konkurenci marketingowo opisują podobne funkcje stopniowego ramp-upu, i uznałbym tę jasność za plus, nawet jeśli oznacza, że platforma daje mniej infrastruktury deliverability niż Instantly czy Snov.io. Jeśli chcesz prawdziwy warm-up, Hunter sprzedaje go jako osobny płatny dodatek Inbox Protection — w momencie badania cena nie była publicznie podana, więc poproś o wycenę, zamiast zakładać, że mieści się w budżecie.
AI jest tu węższe niż w Lemlist czy Snov.io: asystent wyszukiwania AI pomaga zamieniać zapytania ICP na filtry w Discover, a płatny AI Writing Assistant pomaga pisać copy do sekwencji. API Discover People w Hunter jest wyraźnie oznaczone jako Beta, z możliwością breaking changes — istotne, jeśli budujesz na nim automatyzacje.
Na co uważać: Linia produktowa Hunter dzieli się na „All-in-One Outreach” (zawiera sekwencje) i „Data Platform” (tylko API/bulk, wyraźnie bez sekwencji). Nie kupuj paczki kredytów Data Platform, oczekując, że będzie też prowadziła kampanie.
Najlepszy dla: zespołów, które chcą przejrzystego, opartego na źródłach wyszukiwania kontaktów jako fundamentu workflow i cenią dostawcę, który otwarcie mówi, czym jego funkcja stopniowanej wysyłki nie jest.
10. GMass: najlepszy dla lekkiej wysyłki cold email natywnie w Gmailu

GMass zamienia sam Gmail w interfejs wysyłkowy — bez osobnego dashboardu do nauki, bez przełączania kontekstu, po prostu rozszerzenie Chrome osadzone na skrzynce, której już używasz. Ceny zaczynają się od 29,95 USD/mies. (Standard) i dochodzą do 59,95 USD/mies. (Professional, z rotacją inboxów MultiSend).
Najważniejsza korekta dotycząca tego narzędzia: GMass obecnie nie oferuje automatycznego warm-up e-maili. Własny opublikowany artykuł wyjaśnia, że Google jesienią 2022 roku polecił firmie wyłączyć tę funkcję albo stracić dostęp do Gmail API. Jeśli widzisz artykuł porównawczy z 2026 roku, który pokazuje warm-up w GMass jako aktualną funkcję, to ten artykuł jest błędny — sprawdź najpierw blog GMass, zanim zaufasz takiej informacji.
To, co GMass oferuje, to Spam Solver, który wysyła próbny draft do 20 kont seedowych (głównie Gmail/Google Workspace) i raportuje placement w Inbox/Promotions/Spam wraz z sugestiami ulepszeń generowanymi przez AI. To naprawdę użyteczna diagnostyka, ale ponieważ seed set jest mocno zdominowany przez Google, nie powie Ci zbyt wiele o placementcie w Outlooku czy Yahoo — realne ograniczenie, jeśli Twoja lista prospectów jest mocno „nie-Google’owa”.
GMass praktycznie nie ma własnej bazy leadów — oczekuje, że przyniesiesz własną listę przez Google Sheets, Contacts albo wyniki wyszukiwania, a bezpłatna weryfikacja czyści to, co dostarczysz. AI ogranicza się do asystenta pisania opartego na ChatGPT i sugestii Spam Solver opartych na AI; nie ma tu AI do prospectingu ani wzbogacania danych i GMass się tym nie chwali.
Cena przy skali: Zespół pięcioosobowy na planie Team kosztuje 175 USD/mies. — bez kont Google Workspace, domen i źródła danych prospectowych, z którym go połączysz.
Najlepszy dla: osób lub małych zespołów już pracujących w Gmailu, które mają gotową, zgodną z prawem listę kontaktów i chcą mail merge, sekwencje oraz diagnostykę placementu skupioną na Google bez wychodzenia ze skrzynki.
Porównanie najlepszych narzędzi do cold email: dostarczalność, AI i integracje
| Narzędzie | Najlepsze dla | Dostarczalność / warm-up | Główne zastosowanie AI | Wbudowana baza leadów | CRM / integracje |
|---|---|---|---|---|---|
| Saleshandy | Agencje i średnie zespoły | Sequence Score + zewnętrzny warm-up | AI do sekwencji (beta), AI wariantów | deklarowane 800M+ | HubSpot, Salesforce, Zapier |
| Apollo.io | Prospecting + wysyłka w jednym | Zewnętrzny partner warm-up | AI do ICP/prospectingu | 230M+ kontaktów | natywna synchronizacja CRM |
| Instantly.ai | Oszczędni solo founderzy/agencje | Nielimitowany natywny warm-up | AI do pisania, wzbogacanie SuperSearch | deklarowane 450M+ (dodatek) | Zapier, automatyzacje HubSpot |
| Lemlist | Sekwencje B2B SaaS | Deliverability Hub + lemwarm | AI do researchu + personalizacji | niespójne deklaracje (450–650M) | HubSpot, Pipedrive |
| Mailshake | Budżetowi/samodzielni nadawcy | Warm-up (obsługa Google sporna) | Tylko warianty copy | Brak natywnej bazy | Zapier, HubSpot, Salesforce |
| Woodpecker | Małe agencje, oszczędność | Adaptive Sending, warm-up Mailivery | Klasyfikacja intencji odpowiedzi | Brak natywnej bazy | Zapier, HubSpot, API (20 USD/mies.) |
| Smartlead | Nadawcy dużego wolumenu | Rotacja nadawców + pule warm-up | AI ESP matching, Reply Agent | Zweryfikowani prospecti (tylko Unlimited) | natywny HubSpot, API/webhooki |
| Snov.io | Połączenie weryfikacji i wysyłki | Warm-up + Deliverability Check | AI Email Writer + warm-up GPT | deklarowane 50M+ | natywny HubSpot, Pipedrive |
| Hunter | Workflow zaczynający się od wyszukiwania e-maili | Progressive Sending (nie warm-up) | Asystent wyszukiwania + pisania | deklarowane 150M+ adresów | HubSpot, Salesforce, Zapier |
| GMass | Lekkie wysyłanie natywnie w Gmailu | Spam Solver (brak natywnego warm-up) | Tylko asystent pisania | Brak natywnej bazy | Gmail, Sheets, API/Zapier |
Kilka wzorców, które warto podkreślić: Lemlist i Saleshandy prowadzą w natywnej diagnostyce placementu wbudowanej w produkt bazowy lub dodatek; Hunter i GMass prowadzą w uczciwości co do tego, czego nie robią (wprost wykluczając warm-up lub budowanie reputacji); a Snov.io wyróżnia się szerokością AI bez nadmuchiwania pojedynczych funkcji.
Ukryty koszt skalowania oprogramowania do cold email

To jest sekcja, którą każdy konkurencyjny artykuł pomija, a jednocześnie to właśnie o nią najczęściej pytają użytkownicy na forach: cena startowa niemal nigdy nie odzwierciedla tego, ile naprawdę zapłacisz po doliczeniu miejsc, wolumenu wysyłki czy workspace’ów klientów.
| Scenariusz | Saleshandy | Apollo.io | Instantly.ai | Smartlead | Snov.io |
|---|---|---|---|---|---|
| Solo | 36 USD (+ 59 USD Lead Finder) | 59 USD | 47 USD (+ moduły ok. 188 USD w pełnym stosie) | 39 USD | 39 USD |
| Zespół 5-osobowy | ~198 USD (Pro + Lead Finder) | 295–495 USD | ~388 USD (na poziomie workspace) | Zależy od liczby skrzynek | 99 USD (nielimitowane miejsca) |
| Skala agencji | 199 USD+ (Scale) | 745 USD+ (Organization, 5 miejsc) | 970 USD (10 odizolowanych workspace’ów klientów) | ~699 USD (przykładowe wdrożenie 10 domen) | 738 USD (Ultra) |
Widać tu wyraźny wzorzec: model per-seat Apollo najszybciej rośnie kosztowo w zespołach, które potrzebują wielu licencji dla użytkowników, natomiast Instantly i Smartlead najszybciej drożeją w modelu per-workspace lub per-mailbox dla agencji izolujących dane klientów. Unlimited-seat w Snov.io to tutaj prawdziwy wyjątek — zespół pięcioosobowy płaci te same 99 USD/mies., niezależnie czy korzysta z niego jedna osoba czy pięć, o ile wspólna pula kredytów wystarcza.
Żadne z tych podsumowań nie obejmuje domen, subskrypcji skrzynek ani nadwyżek za weryfikację danych — a to wszystko znajduje się poza subskrypcją software’u i przy realnym wolumenie wysyłki może kosztować tyle samo albo więcej niż samo narzędzie.
Które narzędzie do cold email pasuje do Twojego zespołu? Macierz decyzyjna oparta na personach

| Persona | Wielkość zespołu / budżet | Najlepsze narzędzie(a) | Dlaczego |
|---|---|---|---|
| Solo founder z ograniczonym budżetem | 1 osoba, <50 USD/mies. | Mailshake, GMass, Snov.io Starter | Najniższa cena wejścia; najpierw sprawdź w regulaminie Mailshake zapis o niezamówionych e-mailach |
| Zespół SDR potrzebujący danych i CRM | 3–5 osób, 100–300 USD/mies. | Snov.io Pro S, Hunter Growth | Nielimitowane / współdzielone miejsca unikają skalowania kosztu per użytkownik |
| B2B SaaS potrzebujący multichannel | 3–8 osób, 70–500 USD/mies. | Lemlist | Jedyny produkt z natywną diagnostyką placementu i LinkedIn/telefonami w jednym |
| Mała agencja, wrażliwa na koszty | 2–10 osób, 35–200 USD/mies. | Woodpecker | Najniższa cena wejścia z realnymi zabezpieczeniami operacyjnymi (Adaptive Sending, Bounce Shield) |
| Agencja z dużą liczbą skrzynek | 5–20+ osób, 200–700 USD/mies. | Smartlead, Instantly.ai | Zbudowane do koordynacji wielu skrzynek/workspace’ów klientów; domeny licz osobno |
| All-in-one, bez osobnego stacku | Dowolny rozmiar, 60–750 USD/mies. | Apollo.io, Snov.io | Prospecting + wysyłka + CRM w jednej subskrypcji |
Czy potrzebujesz osobnego findera e-maili albo bazy leadów?
To zależy wyłącznie od tego, które narzędzie wybierzesz. Apollo.io, Snov.io i Hunter łączą wyszukiwanie kontaktów bezpośrednio z podstawową subskrypcją — prospecting i wysyłka dzieją się na tej samej platformie. Instantly.ai i Smartlead zawierają już pewne przydziały zweryfikowanych prospectów na wyższych planach, choć dokumentacja dotycząca tego, co dokładnie jest wliczone, a co jest dodatkiem płatnym, jest naprawdę niespójna (patrz sekcje o Smartlead i Instantly powyżej). Mailshake, Woodpecker i GMass z kolei zakładają, że przyniesiesz własną listę w całości — bez natywnej warstwy prospectingu.
Jeśli jesteś w tej drugiej grupie i potrzebujesz sposobu na zbudowanie własnej listy kontaktów z publicznych źródeł webowych przed wrzuceniem jej do narzędzia wysyłkowego, to jest realna luka, którą warto wypełnić poza tymi dziesięcioma narzędziami. W tym workflow warto wspomnieć o rozszerzeniu Chrome Thunderbit: to wspierane przez AI narzędzie do ekstrakcji, które pozwala pobierać publiczne dane kontaktowe lub firmowe z autoryzowanych stron, które właśnie przeglądasz, a następnie eksportować wyniki do Google Sheets, Excela lub Airtable — formatów, które można bezpośrednio wgrać do każdego z dziesięciu narzędzi wysyłkowych jako import CSV.
Ważne jest, by precyzyjnie powiedzieć, czym to jest, a czym nie jest. Thunderbit nie jest gotową bazą kontaktów jak Hunter czy Snov.io — nie ma w pakiecie gotowego indeksu 50 milionów rekordów, po którym możesz wyszukiwać. To elastyczna warstwa ekstrakcji: wskazujesz stronę, do której masz legalny dostęp, a narzędzie pobiera dane strukturalne z tego, co jest widoczne. Dzięki temu Thunderbit jest uzupełnieniem dla podejścia „składam własny stack” (np. prosty sender jak Mailshake plus własne źródła), a nie konkurencją dla platform all-in-one do prospectingu, takich jak Apollo czy Snov.io. I jak w przypadku każdego narzędzia na tej liście, to na Tobie spoczywa obowiązek korzystania wyłącznie z danych publicznie dostępnych lub w inny sposób autoryzowanych oraz przestrzegania warunków platform i przepisów o prywatności omówionych poniżej.
FAQ o oprogramowaniu do cold email
Jaki jest najlepszy cold email software pod kątem dostarczalności?
Nie ma jednego zwycięzcy, bo „dostarczalność” to nie jedna funkcja — to uwierzytelnianie, warm-up, rotacja nadawców i jakość listy działające razem. Lemlist i Saleshandy oferują obecnie najbardziej przejrzystą, natywną diagnostykę testów placementu spośród dziesięciu analizowanych narzędzi, ale nawet one opierają się na własnych testach dostawcy, nie na niezależnym audycie. Hunter zasługuje na uznanie za to, że wprost mówi, iż jego Progressive Sending nie jest warm-up — to rzadki moment szczerości dostawcy, który warto nagrodzić uwagą, jeśli niekoniecznie budżetem.
Które narzędzie do cold email jest najlepsze dla małych agencji?
Woodpecker, ze стартową ceną 35 USD/mies. i prawdziwymi zabezpieczeniami operacyjnymi, takimi jak Adaptive Sending i Bounce Shield, jest najsilniejszym wyborem budżetowym dla małej agencji. Jeśli prowadzisz wiele skrzynek klientów przy większym wolumenie, Smartlead i Instantly.ai są zbudowane właśnie pod taki scenariusz, choć oba wymagają osobnego budżetowania domen i infrastruktury skrzynek poza opłatą subskrypcyjną.
Czy potrzebuję osobnej bazy leadów do narzędzia cold email?
To zależy od narzędzia. Apollo.io, Snov.io i Hunter mają natywne wyszukiwanie kontaktów. Mailshake, Woodpecker i GMass — nie, więc potrzebujesz własnej listy albo osobnego narzędzia do sourcingu, co jest realnym kosztem, nawet jeśli nie widać go na stronie cennika software’u.
Ile tak naprawdę kosztuje cold email software na dużą skalę?
Prawie zawsze więcej, niż sugeruje cena wejściowa. Modele per-seat (Apollo) rosną wraz z liczbą członków zespołu; modele per-workspace (Instantly) rosną wraz z liczbą klientów; modele oparte na kredytach (Saleshandy, Snov.io) rosną wraz z użyciem. Dodaj do tego subskrypcje skrzynek i domen — koszty całkowicie poza cennikiem każdego dostawcy — a narzędzie za „39 USD/mies.” może przy skali agencyjnej naprawdę stać się operacją za 500+ USD/mies.
Czy cold emailing jest legalny?
W USA CAN-SPAM dotyczy e-maili komercyjnych bez wyjątku B2B — potrzebujesz prawidłowych danych nadawcy, działającego mechanizmu rezygnacji obsługiwanego w ciągu 10 dni roboczych oraz nie wolno wysyłać kupionych/pozyskanych masowo list bez ujawnienia tego. W UE/EOG RODO i dyrektywa ePrivacy dokładają wymogi zgody i uzasadnionego interesu, które różnią się w zależności od kraju członkowskiego, zwłaszcza dla kontaktów B2B. Gmail i Yahoo mają też własne, aktualne zasady uwierzytelniania nadawców masowych i współczynniki skarg, niezależne od prawa. To nie jest porada prawna — skonsultuj się z prawnikiem w sprawie sposobu pozyskiwania list i prowadzenia kampanii, zanim wyślesz cokolwiek.
Jak wybrać najlepsze narzędzie do cold email dla swojego zespołu
„Najlepsze” narzędzie do cold email zależy mniej od listy funkcji, a bardziej od trzech pytań: ile infrastruktury dostarczalności naprawdę potrzebujesz w porównaniu z tym, co jesteś w stanie samodzielnie utrzymać, czy dołączona baza leadów faktycznie oszczędzi Ci pieniędzy, czy tylko uzależni od danych, którym nie ufasz, oraz czy potrafisz policzyć realny koszt dla skali swojego zespołu, zamiast wierzyć cenie z pierwszego progu cennika.
Jeśli budżet jest najważniejszy i działasz solo, zacznij od Mailshake albo GMass — ale najpierw przeczytaj regulamin. Jeśli chcesz mieć wszystko w jednej subskrypcji, Apollo.io albo Snov.io najbardziej zmniejszą tarcia integracyjne. Jeśli jesteś agencją zarządzającą skrzynkami klientów, zanim się zapiszesz, policz prawdziwe koszty infrastruktury Smartlead lub Instantly, a nie po fakcie. Cokolwiek wybierzesz, przetestuj dostarczalność na małej seed liście, zanim zaryzykujesz reputację domeny pełnowymiarową kampanią — to jedyny krok, który każde z tych narzędzi ułatwia, i jedyny krok, którego większość porażek cold email nie wykonuje.
Dowiedz się więcej
- Co to jest cold email? Przewodnik dla początkujących z narzędziami i wskazówkami
- Dostarczalność cold email: setup i plan naprawczy na 2026
- Jak personalizować cold e-maile na dużą skalę, żeby nie brzmiały sztucznie
- 8 narzędzi do automatyzacji cold email (i jak je łączyć)
- Jak łatwo skalować spersonalizowany outreach e-mailowy


