Każdy zespół sprzedażowy, z którym pracowałem, zna ten sam powracający koszmar: przygotowujesz świetną kampanię outbound, wrzucasz 5000 kontaktów, klikasz wyślij — i 800 maili się odbija. Reputacja nadawcy leci w dół, SDR-y tracą pół tygodnia na dzwonienie pod nieaktywne numery, a koszt jednego spotkania po cichu się podwaja.
Materiały vendorów często mówią o dwucyfrowym rocznym „starzeniu się” danych kontaktowych w B2B, choć nie udało mi się znaleźć aktualnego, niezależnego badania z na tyle dobrze opisaną metodologią, by wskazać jedną uniwersalną wartość. Mogę jednak powiedzieć jedno: kontakty kupione sześć miesięcy temu są już w dużej mierze nieaktualne, a wybór złego dostawcy tylko pogarsza problem. Dlatego przez kilka tygodni dokumentowałem ceny, deklarowaną zasięgowość, podejście do zgodności i realną ekonomię jednostkową wśród 15 dostawców danych kontaktowych — od gigantów enterprise, przez sprytne narzędzia do wyszukiwania e-maili, po podejście DIY oparte na web scrapingu, które większość poradników porównawczych całkowicie pomija. To nie jest ranking sponsorowany przez vendorów. To porównanie oparte na dowodach, publicznie dostępnych danych, ważonych kryteriach oceny i modelu kosztu jednego użytecznego kontaktu, który naprawdę chciałbym zobaczyć lata temu.
Jak ocenialiśmy tych 15 dostawców danych kontaktowych
Zanim przejdziemy do konkretnych narzędzi, najpierw krótko o metodologii. Użyłem sześciu ważonych kryteriów i od razu powiem, dlaczego dokładność ma najwyższą wagę.
| Kryterium | Waga | Co oceniamy |
|---|---|---|
| Dokładność danych | 30% | Dostarczalność e-maili, skuteczność połączeń telefonicznych, stosunek zweryfikowanych do nieweryfikowanych, trafienie do właściwej osoby |
| Wielkość bazy i zasięg regionalny | 20% | Łączna liczba kontaktów, trafność dla Twojego ICP, mocne strony w NA / EMEA / APAC / LATAM |
| Cena i rzeczywisty koszt jednego kontaktu | 20% | Model rozliczeń (kredyty / stanowiska / stała opłata), efektywny koszt po korekcie o dokładność |
| Integracje z CRM i workflow | 15% | Salesforce, HubSpot, Outreach, dostępność API, wzbogacanie hurtowe |
| Zgodność i etyka danych | 10% | Kontrola GDPR, zgodność z CCPA, obsługa wypisów, przejrzystość pozyskania danych |
| Łatwość użycia i czas wdrożenia | 5% | Czas do pierwszej użytecznej listy, krzywa uczenia się, jakość interfejsu |
Dokładność ma 30%, bo tani dostawca ze słabymi danymi w praktyce wychodzi drożej niż droższy, ale dobry. Zaraz pokażę, jak to się liczy.
Jedna ważna uwaga: deklaracje dokładności podawane przez vendorów nie są porównywalne 1:1. „99,8% name corroboration” ZoomInfo mierzy coś zupełnie innego niż „95% accuracy guarantee” UpLead czy „98% email accuracy” Apollo. Używają innych pól, statusów, próbek i mianowników. Jedynym naprawdę wiarygodnym benchmarkiem jest własny pilotaż na Twoim rzeczywistym ICP — ale te kryteria pomogą Ci przynajmniej zawęzić shortlistę.
Prawdziwa matematyka: koszt jednego użytecznego kontaktu, o którym nikt nie mówi
Niechętnie oddaję ten wzór, ale skoro widziałem zbyt wiele zespołów przepalających budżet na „tanie” dane kontaktowe, które okazywały się drogim śmieciem, to proszę bardzo.
Efektywny koszt jednego użytecznego kontaktu = całkowity koszt powiązany z pozyskaniem ÷ liczba użytecznych kontaktów
Gdzie: Użyteczne kontakty = odblokowane kontakty × obserwowana dokładność × obserwowana skuteczność kanału

Mianownik powinien pochodzić z Twojego własnego pilotażu, a nie z materiałów marketingowych vendora. Ale nawet przy użyciu liczb deklarowanych przez dostawców matematyka daje do myślenia.
Oto przykład z providerami, których cenniki i definicje kredytów są na tyle publiczne, by dało się to policzyć:
| Dostawca | Cena katalogowa za odblokowanie | Deklarowana dokładność | Skorygowany koszt jednego użytecznego kontaktu | Uwagi |
|---|---|---|---|---|
| UpLead (Essentials) | ok. $0,58/kontakt | 95% (deklaracja vendora) | ok. $0,61 | Najczytelniejsza jednostka: 1 kredyt = 1 kontakt z e-mailem + dostępnym bezpośrednim numerem |
| Lead411 (Spark) | ok. $0,049/eksport | Vendor deklaruje weryfikację; ponowna weryfikacja co 3–6 miesięcy | Zależy od pilotażu | Eksport obejmuje e-mail + telefon; brak porównywalnego publicznie opisanego mianownika dokładności |
| Hunter (Starter) | ok. $0,68 za znalezienie e-maila | Status valid (to nie jest gwarancja) | Zależy od pilotażu | Tylko e-mail; w razie potrzeby dolicz ok. $0,02/e-mail za zewnętrzną weryfikację |
| ZoomInfo | Wycena indywidualna | 99,8% name corroboration (nie chodzi o dostarczalność) | Nie do policzenia na podstawie danych publicznych | Umowy enterprise; całkowity koszt obejmuje stanowiska, minima i dodatki |
Kilka rzeczy od razu rzuca się w oczy. Po pierwsze, jednostki nie są identyczne — kredyty Apollo mogą oznaczać różne rzeczy w zależności od akcji (e-mail vs telefon vs lookup waterfall), a koszt kredytów zależy od akcji. Po drugie, jeśli korzystasz z dostawcy o niższej dokładności, możesz potrzebować dodatkowego narzędzia do weryfikacji, takiego jak ZeroBounce (ok. $0,02/e-mail przy skali), co znowu zmienia rachunek.
Nie porównuj cen katalogowych. Porównuj to, ile faktycznie płacisz za kontakt, który dotrze do realnej osoby.
15 dostawców danych kontaktowych w skrócie
Zanim wejdziemy w szczegóły, oto główne porównanie. Mała uwaga, jak to czytać: „Best For” oznacza przypadek użycia, w którym dany provider rzeczywiście wypada najlepiej na podstawie udokumentowanych możliwości, a nie obietnic marketingowych. „Documented Vendor Claim” oznacza, że dostawca publikuje tę liczbę — to nie jest niezależny audyt.
| Dostawca | Najlepszy do | Wielkość bazy (deklaracja vendora) | Udokumentowana deklaracja / metodologia | Model cenowy | Darmowy plan | Integracje z CRM | Opublikowane kontrole GDPR | Unikalna funkcja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Thunderbit | Niszowe / DIY pozyskiwanie kontaktów | N/D (ekstrakcja na żywo) | N/D (zależy od źródła) | Kredyty w przeglądarce; API rozliczane zależnie od powierzchni | Tak | Eksport do Sheets, Airtable, Notion, Excel | Opublikowane warunki | AI wykrywanie pól z obsługiwanych źródeł |
| ZoomInfo | Enterprise sales intelligence | 420M–500M+ kontaktów | 99,8% name corroboration | Wycena indywidualna | Trial | Salesforce, HubSpot, Dynamics, Outreach | SOC 2, polityka prywatności | Dane intent + technographics + org charts |
| Cognism | Zweryfikowane telefonicznie kontakty w EMEA | 10M+ telefonicznie zweryfikowanych | 45% połączeń na zweryfikowanych vs. 18% standardowych (badanie sponsorowane) | Wycena indywidualna | Demo / próbki | Salesforce, HubSpot, Outreach | DNC checking, 15 list | Weryfikacja telefoniczna Diamond Data |
| Apollo.io | Prospecting i engagement dla startupów | 230M+ kontaktów, 30M+ firm | 98% / 98,5% e-mail (niespójność na stronach vendora) | Darmowy; Basic $49/mies. | Tak (na stałe) | Salesforce, HubSpot | Opublikowane kontrole | Wbudowane sekwencje + dialer |
| Lusha | Szybkie lookupi z LinkedIn | 290M+ kontaktów, 26M+ firm | 98% e-mail, 86% telefon (deklaracja vendora) | Darmowy; płatny self-serve | Tak (na stałe) | Salesforce, HubSpot, Outreach | Zgodność z regulacjami UE | Ocena pewności dla każdego kontaktu |
| Lead411 | Outbound oparty na triggerach | Wielkość wg vendora (brak publicznej liczby) | Ponowna weryfikacja co 3–6 miesięcy | $49/mies. (1000 eksportów) | 7-dniowy trial | Salesforce, HubSpot | Opublikowane kontrole | Triggery sprzedażowe / newsowe do lepszego timingu |
| UpLead | Dla SMB z mniejszym budżetem | 200M+ kontaktów, 19M firm | 95% gwarancji dokładności (vendor) | $99/mies. (170 kredytów) | 7-dniowy trial | Salesforce, HubSpot, Pipedrive, Zoho | Opublikowane kontrole | Weryfikacja e-maila w czasie eksportu |
| RocketReach | Wyszukiwanie e-maili / telefonów | 700M+ profili, 35M firm | 85%+ return rate (to nie jest dokładność) | Weryfikuj na żywo | Darmowa ewaluacja | Salesforce, HubSpot, API | Opublikowane kontrole | Ogromna liczba profili |
| Kaspr | Prospecting natywny dla LinkedIn | 500M+ punktów danych; 200M+ kontaktów B2B w UE | Deklaracja vendora | Darmowy; Starter €59/mies. | Tak | LinkedIn, Salesforce, HubSpot, Pipedrive | Zgodność z GDPR | Natychmiastowe ujawnianie danych na LinkedIn |
| Seamless.AI | Generowanie leadów na dużą skalę | 1,3B+ kontaktów (deklaracja vendora) | Brak opublikowanej ogólnej dokładności | Darmowy (50 kredytów); płatne przez sales | Tak (ograniczone) | Salesforce, HubSpot | Opublikowane kontrole | Badanie kontaktów w czasie rzeczywistym |
| HubSpot Data Enrichment | Wzbogacanie natywne dla HubSpot | 100M+ domen, 380M e-maili | Deklaracja vendora | Wliczone w kwalifikujące się plany HubSpot | W płatnym HubSpot | HubSpot (natywnie) | HubSpot DPA | Bezoporowe wzbogacanie CRM |
| LinkedIn Sales Navigator | Social selling | 1B+ użytkowników | N/D (to nie jest baza kontaktów) | Core $119,99/mies. | Trial (zależnie od oferty) | Salesforce, HubSpot (sync CRM) | Warunki LinkedIn | Mapowanie relacji + InMail |
| Leadfeeder (Dealfront) | Intelligence o odwiedzających z Europy | 40M+ firm, 180M kontaktów (Target) | Identyfikacja na poziomie firmy | Darmowy (100 firm/mies.); płatny €99/mies. | Tak | Salesforce, HubSpot, Pipedrive | Pozyskiwanie z myślą o GDPR | Odwiedzający stronę → identyfikacja firmy |
| Hunter.io | Outbound oparty wyłącznie na e-mailach | 150M e-maili z 650M źródeł | Status valid / invalid / accept-all | Darmowy (50 kredytów/mies.); Starter $34/mies. | Tak | Salesforce, HubSpot, Pipedrive, API | Opublikowane kontrole | Search domeny + weryfikator e-maili |
| D&B Hoovers | Globalna intelligence o firmach | 330M+ firm, 190M+ decydentów | Deklaracja vendora | Essentials $49/mies. (USA); enterprise custom | Promocja na pierwszy miesiąc | Salesforce, Microsoft Dynamics | Ramy prywatności D&B | Hierarchie firmowe + dane kredytowe |

Teraz szczegóły.
1. Thunderbit

Thunderbit podchodzi do danych kontaktowych zupełnie inaczej: zamiast sprzedawać dostęp do gotowej bazy, pozwala zbierać informacje kontaktowe bezpośrednio z obsługiwanych publicznych lub autoryzowanych stron internetowych dzięki ekstrakcji wspieranej przez AI. Można to traktować jak budowanie własnej bazy kontaktów na żądanie.
Jestem tu stronniczy — pracuję w Thunderbit — więc będę trzymać się udokumentowanych możliwości, a ocenę zostawiam Tobie.
Dlaczego Thunderbit znalazł się na tej liście
Każdy inny dostawca z tej listy zakłada, że kontakty, których potrzebujesz, już siedzą w czyjejś bazie. Ale co z katalogiem lokalnej izby gospodarczej, listą członków stowarzyszenia branżowego, stroną prelegentów konferencji albo niszowym portalem branżowym? Takich kontaktów ZoomInfo czy Apollo często nie indeksują. Są na stronach, tylko nikt jeszcze ich nie zebrał w przeszukiwalną bazę.
Najważniejsze funkcje Thunderbit w kontekście danych kontaktowych
- AI Suggest Fields: Otwierasz stronę katalogu, klikasz AI Suggest Fields, a Thunderbit czyta stronę i proponuje kolumny — imię i nazwisko, e-mail, telefon, stanowisko, firma. Sprawdzasz, dopasowujesz, uruchamiasz scrapowanie.
- Email and Phone Extractors: Dedykowane ekstraktory jednym kliknięciem do e-maili i numerów telefonów na obsługiwanych stronach, z dostępnym darmowym planem.
- Scrape Subpages: Najpierw zeskrob listę katalogową, a potem pozwól AI wejść na stronę każdej firmy i pobrać dane decydentów. Z płaskiej listy robi się bogata baza kontaktów.
- Scheduled Scraping: Automatyzacja cyklicznego pobierania danych w ustawionym interwale (zależnie od planu).
- Cloud vs. Browser Execution: Chmura dla publicznych stron (szybciej, obsługuje wiele stron naraz); tryb przeglądarkowy dla treści za logowaniem lub zależnych od sesji.
- Eksport: Excel, CSV, Google Sheets, Airtable, Notion.
Kiedy wybrać Thunderbit zamiast tradycyjnego dostawcy danych kontaktowych
| Podejście | Kiedy sprawdza się najlepiej | Czas wdrożenia | Koszt bieżący | Świeżość danych |
|---|---|---|---|---|
| Tradycyjny dostawca (np. ZoomInfo) | Outbound na dużą skalę, standardowy ICP | Minuty | $$$–$$$$ / rok | Zależna od cyklu odświeżania dostawcy |
| DIY web scraping (np. Thunderbit) | Niszowe segmenty, kontakty long-tail, ograniczony budżet | Minuty (z pomocą AI) | Dostępny darmowy plan; rozliczenie kredytowe | Zbierane na żądanie — odzwierciedla źródło w momencie pobrania |
| Ręczny research | Bardzo małe listy, ultra-specyficzne przypadki | Godziny | Darmowy (koszt pracy) | Najświeższe, ale słabo skalowalne |
Cennik: Produkt przeglądarkowy działa w modelu kredytowym, natomiast Open API i narzędzia dla agentów korzystają z aktualnych zasad rozliczania API. Dostępny jest darmowy plan w przeglądarce. Przed porównywaniem kosztów między różnymi powierzchniami sprawdź Thunderbit Pricing oraz bieżącą dokumentację API.
Najlepszy dla: Zespołów, które targetują niszowe źródła, lokalne katalogi albo portale branżowe, których nie indeksują główne bazy — oraz zespołów z ograniczonym budżetem, które chcą świeżości danych na żądanie.
Szczera wada: Thunderbit wymaga źródłowej strony. To nie jest przeszukiwalna baza, do której wpisujesz „VP Marketing w Austin” i dostajesz listę. Musisz wiedzieć, gdzie te kontakty żyją online. I dane są tak dobre, jak dobre jest źródło — zawsze trzeba je zweryfikować.
2. ZoomInfo

ZoomInfo to enterprise’owy standard rynkowy. Aktualna strona Sales podaje 420M+ kontaktów, 120M+ direct dials i 145M+ firm, a lipcowe wydanie korporacyjne z 2026 roku cytuje 500M kontaktów i 100M+ firm. To różne zakresy i oba pochodzą od vendora.
- Kluczowe funkcje: dane intent, technographics, org charty, 300+ filtrów wyszukiwania, dwukierunkowy sync CRM, ciągłe odświeżanie danych
- Deklaracja dokładności: 99,8% name corroboration dla e-maili — to nie to samo co dostarczalność czy trafienie do właściwej osoby
- Cennik: wycena indywidualna dla Core Sales; GTM.AI to osobna powierzchnia produktu z rozliczeniem według zużycia
- Darmowy plan: dostępny trial; brak stałego darmowego planu
- Integracje: Salesforce, HubSpot, Microsoft Dynamics, Outreach, Salesloft
- Zgodność: SOC 2 Type II, opublikowana polityka prywatności
Najlepszy dla: Enterprise zespołów sprzedaży, które potrzebują najgłębszych danych firmograficznych, technograficznych i intent w Ameryce Północnej i mogą uzasadnić budżet.
Uwaga: Użytkownicy na forach regularnie wskazują, że dokładność kontaktów spada w EMEA, APAC i niszowych rynkach regionalnych.
To rozwiązanie z enterprise’ową ceną. Jeśli jesteś 5-osobowym startupem, to raczej nie będzie Twój pierwszy przystanek.
3. Cognism

Cognism wyrobił sobie bardzo konkretną niszę: zweryfikowane telefonicznie numery komórkowe, szczególnie w Europie. Program Diamond Data obejmuje ręczną weryfikację numerów mobilnych, a firma publikuje badanie sponsorowane, w którym niezależna organizacja dzwoniła na 1000 numerów — właściwa osoba odebrała 45% numerów zweryfikowanych przez Cognism wobec 18% standardowych numerów komórkowych.
- Kluczowe funkcje: 10M+ telefonicznie zweryfikowanych kontaktów globalnie, 15 list DNC, według vendora 95% seniorów w Europie odświeżanych co 30 dni
- Deklaracja dokładności: nawet 3× wyższy współczynnik połączeń dla rekordów Diamond (deklaracja vendora; więcej szczegółów w badaniu sponsorowanym)
- Cennik: wycena indywidualna
- Darmowy plan: demo / próbki, nie stały free plan
- Integracje: Salesforce, HubSpot, Outreach
Najlepszy dla: Zespołów prowadzących outbound telefoniczny w EMEA, które potrzebują zweryfikowanych numerów mobilnych i zgodności z DNC.
Uwaga: Mniejsza głębia danych dla USA niż w ZoomInfo. Cena jest premium za to, co zasadniczo jest warstwą weryfikacji telefonicznej nad danymi kontaktowymi.
4. Apollo.io

Apollo.io to narzędzie, które pojawia się w każdym startupowym stacku — i nie bez powodu: łączy dane kontaktowe, sekwencje, wzbogacanie i dialer w jednej platformie. Apollo obecnie podaje 230M+ kontaktów i 30M+ firm.
- Kluczowe funkcje: wbudowane sekwencje e-mailowe i dialer, rozszerzenie Chrome dla LinkedIn, zaawansowane filtry wyszukiwania, workflow wzbogacania
- Deklaracja dokładności: własne strony Apollo podają zarówno 98%, jak i 98,5% dokładności e-maili — ta niespójność jest warta odnotowania
- Cennik: stały darmowy plan; Basic za $49/mies.; wyższe plany różnią się między aktualnymi oficjalnymi powierzchniami. Kredyty są zależne od akcji — lookup telefonu może zużyć zauważalnie więcej niż e-mail
- Integracje: Salesforce, HubSpot
Najlepszy dla: Startupów i zespołów growth, które chcą prospectingu + engagement w jednej platformie bez enterprise’owej ceny.
Dokładność danych Apollo.io: czego się spodziewać
Apollo dokumentuje warunkowy zwrot kosztów, jeśli zweryfikowany przez Apollo e-mail wysłany przez Apollo odbije w ciągu 30 dni; kredyty za telefony nie są zwracane. Praktyczna konsekwencja: zrób mały pilotaż na swoim ICP, zanim przejdziesz na płatny plan. Darmowy plan jest wystarczająco hojny, by to przetestować.
5. Lusha

Lusha to najszybszy sposób na ujawnienie danych kontaktowych z profilu LinkedIn. Instalujesz rozszerzenie Chrome, otwierasz profil, klikasz — gotowe. Lusha podaje 290M+ kontaktów i 26M+ firm, a vendor deklaruje 98% dokładności e-maili i 86% telefonów.
- Kluczowe funkcje: rozszerzenie przeglądarkowe do natychmiastowego ujawniania danych, confidence scoring, masowe wzbogacanie CSV
- Cennik: stały darmowy plan (sprawdź aktualny limit); płatne plany dostępne w self-serve checkout. Standard reveal: 1 kredyt za e-mail, 5 za telefon
- Integracje: Salesforce, HubSpot, Outreach
Najlepszy dla: Indywidualnych handlowców i rekruterów, którzy potrzebują szybkiego, mało tarciowego ujawniania kontaktów z LinkedIn.
Uwaga: Limity kredytowe szybko blokują intensywnych użytkowników — zwłaszcza jeśli numery telefonu kosztują 5 kredytów każdy. Do głębokich analiz firmograficznych baza jest mniejsza niż w narzędziach enterprise.
6. Lead411

Lead411 wyróżnia się timingiem: łączy dane kontaktowe z triggerami sprzedażowymi, takimi jak rundy finansowania, wzrost zatrudnienia czy zmiany w stacku technologicznym. Chodzi o to, żeby nie tylko mieć imię i e-mail, ale też powód, by odezwać się właśnie teraz.
- Kluczowe funkcje: potrójna weryfikacja e-maili, direct dials, alerty sprzedażowe oparte na zdarzeniach, rozszerzenie Chrome
- Weryfikacja: oficjalna strona mówi, że e-maile są ponownie weryfikowane co 3–6 miesięcy
- Cennik: Spark $49/mies. za 1000 eksportów; Ignite od $150/mies. za 1000+ eksportów z dostępem do API
- Darmowy plan: 7-dniowy trial z 50 eksportami
Najlepszy dla: Zespołów outbound, które chcą dopasować outreach do wydarzeń w firmie, a nie działać metodą „spray and pray”.
Uwaga: Głównie dane z USA. Interfejs sprawia wrażenie starszego o generację od części konkurentów. Liczba alertów może przytłaczać, jeśli nie dopracujesz filtrów.
7. UpLead

UpLead ma najczytelniej zdefiniowane publicznie odblokowanie kontaktu, jakie widziałem. Jeden kredyt = jeden kontakt z e-mailem + dostępnym bezpośrednim numerem komórkowym. Bez niejasności, za co płacisz.
- Kluczowe funkcje: weryfikacja e-maila w czasie eksportu, filtrowanie technograficzne, 200M+ kontaktów w 200+ krajach
- Deklaracja dokładności: 95% gwarancji dokładności danych (deklaracja vendora, z określonym zakresem i warunkami umowy)
- Cennik: 7-dniowy trial z 5 kredytami; Essentials $99/mies. za 170 kredytów; Plus $199/mies.
- Integracje: Salesforce, HubSpot, Pipedrive, Zoho
Najlepszy dla: SMB, które chcą przejrzystej ceny, jasnych definicji kredytów i wysokiej dostarczalności e-maili bez enterprise’owej złożoności.
Uwaga: Limity kredytowe ograniczają użytkowników o dużym wolumenie. Brak wbudowanych narzędzi do outreachu. Wyniki e-maili UpLead typu Valid, Invalid i Accept All są różne — „Accept All” nie oznacza potwierdzonej skrzynki, więc uwzględnij to w oczekiwaniach dotyczących dokładności.
8. RocketReach

RocketReach podaje 700M+ profili w 35M firmach, co czyni go jedną z największych baz profili pod względem surowej liczby. Na stronie integracji pojawia się osobno 4,5B rekordów — to już zupełnie inna jednostka.
- Kluczowe funkcje: rozszerzenie Chrome, cennik warstwowy, wyszukiwanie e-maili/telefonów
- Deklaracja dokładności: 85%+ return rate (to wskaźnik zwrotu e-mail/social, nie dokładności)
- Cennik: sprawdź na żywo — podczas researchu strona z cenami była trudna do otwarcia
- Integracje: Salesforce, HubSpot, dostęp do API
Najlepszy dla: Pojedynczych lookupów, gdy trzeba szybko znaleźć czyjś e-mail albo telefon.
Uwaga: Różnica między „profilami” a „użytecznymi, zweryfikowanymi kontaktami” może być ogromna. Jakość numerów telefonów bywa nierówna według relacji użytkowników. Mniej nadaje się do wzbogacania hurtowego lub procesów zespołowych.
9. Kaspr

Kaspr został zbudowany specjalnie dla użytkowników LinkedIn i Sales Navigatora. Podaje 500M+ punktów danych telefon/email globalnie oraz 200M+ kontaktów B2B w Europie — to różne jednostki, więc nie mieszaj ich ze sobą.
- Kluczowe funkcje: natychmiastowe ujawnianie kontaktów na profilach LinkedIn, rejestracja self-serve, dane zgodne z GDPR
- Cennik: darmowy plan z 5 kredytami na telefon, 5 na bezpośredni e-mail i 10 kredytami eksportowymi; Starter €59/mies. (€45 przy rozliczeniu rocznym); Business €99/mies. (€79 rocznie)
- Integracje: LinkedIn, Salesforce, HubSpot, Pipedrive
Najlepszy dla: Rekruterów i europejskich SDR-ów, którzy żyją w LinkedIn i chcą szybkich, niedrogich ujawnień.
Uwaga: Ograniczone informacje na poziomie firmy i słabsze dane intent. Słabszy zasięg w APAC. Aktualne oficjalne strony są niespójne w kwestii darmowego dostępu do API — sprawdź swój konkretny plan.
10. Seamless.AI

Seamless.AI składa duże obietnice: 1,3B+ kontaktów i 414M+ zweryfikowanych numerów mobilnych. Ale podczas researchu jedno mnie uderzyło — nie znalazłem na oficjalnych stronach opublikowanej ogólnej liczby dokładności.
- Kluczowe funkcje: silnik researchu kontaktów w czasie rzeczywistym, rozszerzenie Chrome, masowe pozyskiwanie
- Cennik: darmowy plan dla 1 użytkownika z 50 kredytami; płatne plany Pro i Enterprise wymagają kontaktu z sales
- Integracje: Salesforce, HubSpot
Najlepszy dla: Zespołów, które potrzebują lead generation na dużą skalę i są gotowe weryfikować wyniki dalej w swoim procesie.
Spór o dokładność Seamless.AI
Warunki API wprost wyłączają gwarancje dokładności, kompletności i aktualności. Użytkownicy forów wyrażali frustrację z powodu różnicy między deklarowaną wielkością bazy a liczbą realnie użytecznych kontaktów. Polecałbym zrobić mały, kontrolowany pilotaż i zweryfikować wyniki zewnętrznym narzędziem, zanim oprzesz na danych Seamless.AI pełne kampanie.
11. HubSpot Data Enrichment (dawniej Clearbit)

Clearbit stał się częścią HubSpot, a obecny produkt dla klientów to HubSpot Data Enrichment. Podaje 100M+ domen firmowych i 380M zindeksowanych adresów e-mail.
- Kluczowe funkcje: natywne wzbogacanie CRM w HubSpot, zawsze aktualizowane rekordy, brak zużycia HubSpot Credits przy wzbogacaniu na kwalifikujących się płatnych kontach
- Cennik: wliczone w kwalifikujące się płatne subskrypcje HubSpot; buyer intent i smart properties to osobne funkcje zużywające kredyty
- Integracje: HubSpot (natywnie); ograniczone poza ekosystemem HubSpot
Najlepszy dla: Zespołów już działających na HubSpot, które chcą bezproblemowego wzbogacania CRM bez zarządzania osobnym vendor-em.
Uwaga: Jeśli używasz Salesforce lub innego CRM, to nie jest narzędzie dla Ciebie. Dane na poziomie kontaktu są węższe niż w pełnych bazach sales intelligence. To wzbogacanie, a nie samodzielne narzędzie prospectingowe.
12. LinkedIn Sales Navigator

LinkedIn Sales Navigator daje możliwość wyszukiwania i kontekstu relacji w sieci LinkedIn liczącej ponad 1 mld członków. To nie jest zweryfikowana baza kontaktów — i ta różnica ma znaczenie.
- Kluczowe funkcje: zaawansowane wyszukiwanie leadów i kont, InMail, TeamLink do ciepłych wprowadzeń, alerty zmian pracy w czasie rzeczywistym
- Cennik: Core $119,99/mies. lub $1 079,88/rok; Advanced $159,99/mies. lub $1 799,88/rok; Advanced Plus indywidualnie
- Integracje: Salesforce, HubSpot (sync CRM)
Najlepszy dla: Zespołów social selling, które stawiają na ciepłe wprowadzenia i mapowanie relacji zamiast cold outbound.
Dlaczego Sales Navigator potrzebuje partnera od danych
Sales Navigator nie zawiera zweryfikowanych e-maili ani bezpośrednich numerów telefonu. Możesz znaleźć właściwą osobę, ale nie wyślesz do niej maila ani nie zadzwonisz bez połączenia z dostawcą danych kontaktowych. Każde narzędzie wzbogacające musi być używane zgodnie z zasadami LinkedIn i obowiązującymi wymaganiami prywatności.
13. Leadfeeder (Dealfront)

Leadfeeder by Dealfront identyfikuje firmy odwiedzające Twoją stronę — domyślnie nie konkretne osoby. Warstwa kontaktu i baza Target to osobne produkty.
- Kluczowe funkcje: identyfikacja odwiedzających witrynę (na poziomie firmy), aktywacja CRM, baza Target z 40M+ firm i 180M kontaktów
- Cennik: Leadfeeder Free za €0 (100 firm/mies., historia 7 dni); płatne od €99/mies. przy rozliczeniu rocznym z 25 kredytami reveal/export
- Integracje: Salesforce, HubSpot, Pipedrive
Najlepszy dla: Zespołów z Europy, które chcą wiedzieć, które firmy odwiedzają ich stronę, a potem aktywować te konta.
Uwaga: Słabszy zasięg w Ameryce Północnej niż ZoomInfo. Identyfikacja odwiedzających odbywa się na poziomie firmy, nie osoby. Warstwa kontaktu i baza Target są oddzielone od produktu do śledzenia odwiedzin.
14. Hunter.io

Hunter.io robi jedną rzecz bardzo dobrze: znajduje i weryfikuje profesjonalne adresy e-mail. Podaje 150M profesjonalnych e-maili zindeksowanych z 650M publicznych źródeł, skanując codziennie 30M publicznych stron.
- Kluczowe funkcje: wyszukiwanie domen (znajdź wszystkie e-maile w firmie), weryfikator e-maili, wzbogacanie, sekwencje, API
- Cennik: darmowy plan z 50 kredytami/miesiąc; Starter $34/mies., Growth $104, Scale $209 (widok roczny dla USA)
- Integracje: Salesforce, HubSpot, Pipedrive, API, Google Sheets
Najlepszy dla: Zespołów outbound opartych na e-mailach, które potrzebują pewnego wyszukiwania i weryfikacji adresów bez danych telefonicznych.
Uwaga: Tylko e-mail — bez numerów telefonów, bez direct diali. To nie jest pełna platforma prospectingowa. Wynik „valid” to status weryfikacji, a nie gwarancja dostarczalności ani zgoda na kontakt.
15. D&B Hoovers

D&B Hoovers opiera się na globalnych danych biznesowych Dun & Bradstreet — hierarchiach firmowych, finansach, ryzyku kredytowym i międzynarodowym zasięgu firm, z którym niewielu konkurentów może się równać. Główna strona podaje 330M+ firm, 190M+ decydentów i 70M+ e-maili.
- Kluczowe funkcje: hierarchie korporacyjne, inteligentne listy, alerty newsowe, wzbogacanie Salesforce, dane kredytowe / ryzyka
- Cennik: w USA Essentials za $49/mies. za 150 kredytów firmowych i 150 kontaktowych (lub $529 rocznie); szersze pakiety są custom
- Integracje: Salesforce, Microsoft Dynamics
Najlepszy dla: Enterprise zespołów, które potrzebują głębokiej intelligence o firmach — hierarchii, finansów, ryzyka kredytowego — razem z kontaktami.
Uwaga: E-maile i numery telefonów mogą być mniej aktualne niż w narzędziach działających w czasie rzeczywistym. Interfejs sprawia wrażenie przestarzałego. Strona Essentials podaje 520M+ kontaktów, podczas gdy główna strona używa innych metryk — trzymaj te jednostki i pakiety osobno.
Regionalny test rzeczywistości: którzy dostawcy działają poza Ameryką Północną
Większość dostawców danych kontaktowych budowana jest najpierw pod rynek północnoamerykański. Jakość spada — czasem wyraźnie — w EMEA, APAC i LATAM. Zamiast wymyślać własną punktację, której nie mogę obronić kontrolowanym testem, poniżej pokazuję, co wspierają udokumentowane dowody:

| Region / potrzeba | Najlepszy punkt startowy oparty na dowodach | Zastrzeżenie |
|---|---|---|
| Enterprise GTM w Ameryce Północnej | ZoomInfo, D&B Hoovers | Test na próbie dopasowanej do roli i branży; skala ≠ poprawność |
| Outbound telefoniczny w EMEA | Cognism (telefonicznie weryfikowane, screening DNC) | Wskaźniki połączeń i świeżości pochodzą od vendora lub z badania sponsorowanego przez Cognism |
| Europejscy odwiedzający stronę | Leadfeeder (identyfikacja odwiedzających + aktywacja kont) | To nie to samo co statyczna baza kontaktów |
| Global social selling | LinkedIn Sales Navigator | Brak zweryfikowanych e-maili / direct diali |
| Niszowe / lokalne katalogi w dowolnym regionie | Thunderbit (ekstrakcja z obsługiwanych publicznych lub autoryzowanych lokalnych źródeł) | Dostępność geograficzna zależy od źródła; jakość i zgodność z prawem wymagają weryfikacji |
| Wyszukiwanie tylko e-maili | Hunter | Brak numerów telefonów; weryfikacja ≠ zgoda na kontakt |
Dla zespołów targetujących rynki poza NA, gdzie tradycyjni dostawcy zawodzą, podejście Thunderbit oparte na web scrapingu jest neutralne geograficznie — wyciąga dowolne publicznie dostępne dane kontaktowe z lokalnych katalogów firm, stron izb gospodarczych czy regionalnych portali branżowych, niezależnie od regionu. Dane są tylko tak dobre, jak dobre jest źródło, ale przynajmniej nie ogranicza Cię priorytet indeksowania vendora.
Macierz zastosowań: właściwy dostawca dla sprzedaży, marketingu, rekrutacji i operacji
Większość poradników zakłada, że jesteś SDR-em. Tymczasem marketing potrzebuje sygnałów intent, rekruterzy org chartów i prywatnych numerów, a RevOps — hurtowego wzbogacania. Oto mapowanie:
| Zastosowanie | Najważniejsze potrzeby danych | Najlepsze wybory | Dlaczego |
|---|---|---|---|
| Outbound Sales (SDR/AE) | Direct dials, zweryfikowane e-maile, firmografika | ZoomInfo, Apollo, Seamless.AI | Największe bazy, wbudowane sekwencje |
| Marketing (ABM / Demand Gen) | Firmografika, sygnały intent, segmentacja odbiorców | HubSpot Data Enrichment, Cognism, Leadfeeder | Wzbogacanie CRM, dane intent, identyfikacja odwiedzających |
| Rekrutacja | Prywatne e-maile, numery mobilne, org charty | LinkedIn Sales Navigator, Kaspr, Lusha | Dane natywne dla LinkedIn, hierarchia organizacyjna |
| RevOps / Higiena danych | Hurtowe wzbogacanie, deduplikacja, audyt starzenia danych | ZoomInfo, Lead411, UpLead | Integracje CRM, przetwarzanie hurtowe, przejrzyste kredyty |
| Niszowe / DIY source’owanie | Kontakty z konkretnych stron, katalogów, wydarzeń | Thunderbit, Hunter.io | Ekstrakcja z obsługiwanych źródeł; brak zależności od gotowej bazy |
Jak łączyć kilku dostawców danych kontaktowych, żeby mieć pełniejszy zasięg
Niektóre zespoły RevOps stosują wzbogacanie waterfall — pytają drugie źródło tylko wtedy, gdy pierwsze zwraca pusty lub mało pewny wynik. To może zwiększyć zasięg, ale też podnosi koszt, liczbę duplikatów, ryzyko konfliktów pól i złożoność zgodności. Oto jak o tym myśleć:

Workflow łączenia źródeł:
- Zdefiniuj hierarchię źródeł na poziomie pól (nie nadpisuj całego rekordu)
- Najpierw pytaj źródło główne
- Do źródeł pomocniczych odwołuj się tylko dla pustych lub niskopewnych pól
- Użyj warstwy DIY scrappingu dla kontaktów, których nie obejmuje żadna baza
- Ponownie zweryfikuj e-mail przed wysyłką; stosuj kontrole telefon/DNC właściwe dla jurysdykcji
- Deduplikuj po stabilnych identyfikatorach i zapisuj konfliktujące wartości
- Przenoś wypisy i usunięcia do każdej kopii downstream
| Scenariusz | Główny dostawca | Dostawca pomocniczy | Warstwa DIY scraping |
|---|---|---|---|
| Zespół SDR nastawiony na NA | ZoomInfo lub Apollo | Lusha (weryfikacja telefonów) | Thunderbit dla niszowych segmentów |
| Ekspansja w EMEA | Cognism | Leadfeeder (Dealfront) | Thunderbit dla lokalnych katalogów |
| Zespół rekrutacyjny | LinkedIn Sales Nav | Kaspr lub Lusha | Thunderbit dla list prelegentów konferencji |
| Startup z ograniczonym budżetem | Apollo (free tier) | Hunter.io (tylko e-mail) | Thunderbit (scraping w darmowym planie) |
Łączenie źródeł ma sens tylko wtedy, gdy przyrostowy zasięg uzasadnia dodatkowy koszt. Zrób pilotaż na swoim rzeczywistym ICP, zanim podpiszesz kilka subskrypcji.
Alternatywa DIY: zbuduj własną bazę kontaktów przez web scraping
Każdy artykuł porównawczy, który czytałem, zakłada, że musisz kupić dane od vendora bazy.
A co, jeśli kontakty, których potrzebujesz, nie znajdują się w żadnej bazie dostawcy? Widziałem ten scenariusz wiele razy: zespół targetuje niszowy segment — na przykład niezależnych wykonawców HVAC na Środkowym Zachodzie, prelegentów konkretnej konferencji branżowej albo członków regionalnego stowarzyszenia handlowego. ZoomInfo tego nie indeksuje. Apollo też nie. Kontakty istnieją na stronach, ale nikt jeszcze nie zebrał ich w przeszukiwalną bazę.

I właśnie tutaj pasuje AI web scraper od Thunderbit. Zamiast liczyć, że vendor zindeksował Twoją niszę, idziesz prosto do źródła.
Krok po kroku: jak zeskrobać listę kontaktów z Thunderbit
- Wejdź na docelową stronę (np. regionalny katalog firm, stronę członków stowarzyszenia albo listę prelegentów konferencji)
- Kliknij „AI Suggest Fields” — Thunderbit czyta stronę i proponuje kolumny (imię i nazwisko, e-mail, telefon, stanowisko, firma)
- Sprawdź i dopasuj proponowane pola, jeśli trzeba
- Kliknij „Scrape”, aby wyciągnąć dane
- Użyj „Scrape Subpages”, żeby wzbogacić dane — np. najpierw zeskrob katalog, a potem pozwól AI odwiedzić stronę każdej firmy i pobrać dane decydentów
- Wyeksportuj do Excel, Google Sheets, Airtable lub Notion
Dedykowane ekstraktory e-maili i telefonów są dostępne dla obsługiwanych stron, także w darmowym planie produktu przeglądarkowego. W bardziej złożonych workflow Thunderbit Chrome Extension obsługuje paginację, podstrony i cykliczne uruchomienia.
Dla workflow deweloperskich i agentowych Thunderbit oferuje też Open API, MCP Server oraz CLI/skills package, którego repozytorium zawiera również plugin do Claude Code. Aplikacja webowa daje kolejną powierzchnię dostępną z przeglądarki. Te skonfigurowane powierzchnie mogą wysyłać zadania ekstrakcji bez uruchamiania rozszerzenia; przy interaktywnym pozyskiwaniu kontaktów na stronie już otwartej w przeglądarce rozszerzenie zwykle jest najprostszą drogą.
Chcesz zobaczyć to w praktyce? Sprawdź kanał Thunderbit na YouTube, gdzie są filmy instruktażowe.
Krótka uwaga o zgodności i etyce danych
To są wskazówki operacyjne, nie porada prawna. Oświadczenia vendorów o zgodności nie przenoszą odpowiedzialności na nich.
GDPR dotyczy informacji o identyfikowalnych osobach w kontekście zawodowym — imienny służbowy adres e-mail to dane osobowe. Przetwarzanie wymaga podstawy prawnej i musi spełniać zasady przetwarzania danych Komisji Europejskiej, w tym ograniczenie celu, minimalizację danych, dokładność i przejrzystość. Osoby mają prawo dostępu, korekty, usunięcia i sprzeciwu.
CAN-SPAM dotyczy e-maili komercyjnych, także B2B — poprawne nagłówki, nienadużywające tematy, możliwość wypisu w ciągu 10 dni roboczych.
Kalifornijskie przepisy o data brokerach wymagają teraz od zarejestrowanych brokerów danych dostępu do Delete Request and Opt-Out Platform przynajmniej raz na 45 dni.
Wytyczne Gmaila dla nadawców wymagają uwierzytelnienia, a dla nadawców masowych — DMARC plus wypisu jednym kliknięciem. Google zaleca trzymanie skarg spamowych poniżej 0,10%.
Poprawny kontakt od vendora nie oznacza zgody na kontakt. Zweryfikuj swoją podstawę prawną, respektuj wypisy i nie zakładaj, że napis „GDPR compliant” na stronie dostawcy oznacza, że wszystko jest po Twojej stronie załatwione.
Którego dostawcę danych kontaktowych wybrać?
Żaden pojedynczy provider nie jest idealny dla każdego zespołu. Moje uczciwe podsumowanie:
- Enterprise sales intelligence z budżetem: ZoomInfo
- Outbound w EMEA z weryfikacją telefonów: Cognism
- Prospecting + engagement dla startupów: Apollo.io
- Szybkie ujawnianie danych z LinkedIn: Lusha lub Kaspr
- Wzbogacanie natywne dla HubSpot: HubSpot Data Enrichment
- Przejrzyste ceny dla SMB: UpLead
- Timing oparty na triggerach: Lead411
- Wyszukiwanie tylko e-maili: Hunter.io
- Globalna intelligence o firmach: D&B Hoovers
- Social selling: LinkedIn Sales Navigator
- Europejskie visitor intelligence: Leadfeeder (Dealfront)
- Niszowe / DIY source’owanie: Thunderbit
Dokładność jest ważniejsza niż rozmiar bazy. Dostawca z 200M kontaktów i 95% dokładności zawsze przebije dostawcę z 1B kontaktów i 70% dokładności — a matematyka kosztu jednego użytecznego kontaktu to potwierdza.
Jeśli masz dość płacenia za kontakty, które odbijają, rozważ połączenie dwóch dostawców z warstwą DIY scraping dla nisz, których żadna baza nie obejmuje. A jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda pozyskiwanie kontaktów na żądanie, darmowy plan Thunderbit to bezpieczny sposób, by zacząć.
FAQ
Czym jest dostawca danych kontaktowych?
Dostawca danych kontaktowych to platforma, która udostępnia zweryfikowane służbowe dane kontaktowe — e-maile, numery telefonów, stanowiska, dane firmowe — do prospectingu, outreachu, wzbogacania lub researchu. Niektóre są przeszukiwalnymi bazami (jak ZoomInfo czy Apollo), inne warstwami wzbogacającymi (jak HubSpot Data Enrichment), a jeszcze inne są narzędziami do ekstrakcji na żywo (jak Thunderbit), które pozwalają zbierać kontakty bezpośrednio ze stron internetowych.
Jak dokładne są dostawcy danych kontaktowych w 2026 roku?
Deklarowana przez vendorów dokładność bardzo się różni, ale tych liczb nie da się porównywać wprost, bo każdy dostawca inaczej definiuje „dokładność” — jedni mierzą dostarczalność e-maili, inni potwierdzenie nazwiska, a jeszcze inni podają wskaźniki zwrotu. Jedynym wiarygodnym benchmarkiem jest własny pilotaż na Twoim rzeczywistym ICP. Zrób test na 200–1000 rekordach i niezależnie zmierz odsetek poprawnych e-maili, trafień do właściwej osoby i skuteczność połączeń telefonicznych.
Czy mogę zbudować własną bazę kontaktów zamiast kupować gotową?
Tak. Narzędzia takie jak Thunderbit pozwalają wyciągać dane kontaktowe z obsługiwanych publicznych lub autoryzowanych stron — katalogów, stron stowarzyszeń, list prelegentów konferencji, regionalnych portali. To szczególnie przydatne przy niszowych segmentach i kontaktach long-tail, których główne bazy nie indeksują. Dane są tak dobre, jak dobre jest źródło, więc zawsze trzeba je zweryfikować.
Ilu dostawców danych kontaktowych powinienem używać?
Niektóre zespoły RevOps korzystają z 2–3 dostawców w strategii waterfall: jeden podstawowy do szerokiego pokrycia, drugi do uzupełniania luk i opcjonalnie warstwa DIY scraping dla niszowych kontaktów. To, czy stacking ma sens, zależy od przyrostowego zasięgu i kosztu jednego kwalifikowanego rezultatu. Zrób pilotaż, zanim podpiszesz kilka subskrypcji.
Czy dostawcy danych kontaktowych są zgodni z GDPR?
Większość renomowanych dostawców publikuje kontrole zgodne z GDPR, DPA i polityki prywatności. Ale zgodność vendora nie przenosi odpowiedzialności prawnej na niego. Twój zespół nadal potrzebuje podstawy prawnej przetwarzania, procesu informowania, polityk retencji oraz zasad outreachu odpowiednich do jurysdykcji i kanału. Nie traktuj „GDPR compliant” jako checkboxa — sprawdź konkretne mechanizmy i skonsultuj się z prawnikiem dla swojego przypadku.
Dowiedz się więcej


